LOT i jego nowe trasy

Kategoria: Linie Lotnicze

Jak donosi prasa, polskie narodowe linie lotnicze LOT biorą pod uwagę uruchomienie połączeń na daleki wschód do Pekinu, Szanghaju i Tokio. Wszystko jednak jest uzależnione od uzyskania przez spółkę Dreamlinery zgody na przeloty nad Syberią. Strona polska już długo prowadzi negocjacje ze stroną rosyjską na otrzymanie zgody lotów trasą syberyjską. Polski przewoźnik w sierpniu 2010 r. wykonał z Warszawy do miast Japonii szereg połączeń lotniczych i otrzymywał na nie zgody, ale były to zgody jednorazowe, a loty czarterowe odbywały się w związku z odbywającym w stolicy Polski konkursem chopinowskim. LOT bardzo liczy na to, że przy okazji otwierania w przyszłym roku wschodnich kierunków, uzyska pozwolenie na przeloty trasą syberyjską.

Linie LOT

Rozważa również możliwość rozszerzenia swojej siatki połączeń o Baku, Soczie, Stuttgart, Goeteborg, Oslo, Dubaj, Kuwejt i Ostrawe. W planach zamierza także uruchomić połączenia do Bangkoku, Singapuru, Delhi i Waszyngton, jednak w przypadku tych dwóch ostatnich wszystko uzależnione jest od pozyskania przez PLL LOT nowych maszyn, B787 Dreamliner. Przewoźnik zakłada uruchomienie w br. lotów do Doniecka i Dniepropietrowska.

Linie lotnicze LOT od tego roku będą stopniowo wycofywać z floty samoloty Boeing 767, których użytkuje sześć. Ich średni wiek wynosi obecnie 16,5 roku. Ich warunki techniczne i standard nie odpowiada potrzebom rynku pasażerów. Boeinga 767 LOT zastępować będzie Boeingami Dreamlinerami. Jego najnowszy model ma otrzymać japoński przewoźnik ANA. W Europie zaś pierwszym jego właścicielem zostanie LOT. Polski przewoźnik ma również w planach zastąpić dziewięć maszyn Boeing 737 400 i 500 kursujących w ramach krótkich i średnich dystansów, których średni wiek wynosi ok. 15 lat. Ich miejsce zajmą bardziej ekonomiczne samoloty z rodziny Embraer. Obecnie przewoźnik dysponuje dziesięcioma sztukami maszyn Embraer 170 i czternastoma Embraerami 175, z których dwa przeznaczone są dla programu VIP czarter. W tym i przyszłym roku PLL LOT spodziewa się dostawy czterech Embraerów 195. Pięć leasingowych Embraerów 145 latających pod banderą LOT ma zostać oddanych jako tzw. nieprzydatne.

W 2010 r. linie lotnicze LOT wykonał dziennie średnio ok. 214 operacji lotniczych. Dane obejmują Warszawę, osiem regionalnych polskich miast, a także Europę, Amerykę i Azję. Polski przewoźnik uruchomił w ubiegłym roku nowe połączenia do Bejrutu, Bratysławy, Kairu, Damaszku, Erewania, Kaliningradu, Tbilisi, Tallinna i Hanoi, a zamknął niestety trasę Kraków-Chicago.

March 29, 2011 - 9:58 am
Kategoria: Linie Lotnicze
Tagi: , , , , , , , , ,

Comments are closed.

X