Piran – słoweńskie miasto o włoskich koneksjach

Kategoria: Ciekawe Miejsca, Podróże

Położony na południowym zachodzie Słowenii, Piran, to wyjątkowe miasto o włoskich korzeniach. Jako jedne z nielicznych w tym kraju posiada dostęp do morza (linia brzegowa ma zaledwie 44,4 km). Wybudowane przez Wenecjan miasteczko do 1954 roku było w rękach Włochów, dlatego do dziś język włoski jest drugim, obok słoweńskiego, językiem urzędowym kraju.

piran

Zwiedzanie średniowiecznego miasta na cyplu rozpoczynamy od Placu Tartiniego. To plac poświęcony kompozytorowi i skrzypkowi z Włoch, która urodził się w Piranie, a którego pomnik zajmuje centralne miejsce na placu. Tuż obok podziwiać można wenecki dom z XV wieku, to najstarsza zabudowa w mieście. Wąskimi uliczkami możemy dojść do kościoła św. Jerze znajdującego się na górze. To tutaj odbywają się miejskie festyny i święta, podczas których na drewnianych masztach powiewają flagi. Sąsiaduje z nim 40 metrowa dzwonnica, z której roztacza się niezapomniany widok na Adriatyk mieniący się kolorami turkusu i granatu. Jeśli pogoda dopisuje można dostrzec także część włoskiego wybrzeża. Doskonały widok na ciasno zabudowany Piran można zobaczyć z dawnych wysokich murów, które otaczały niegdyś miasto. Cena wejściówki na średniowieczne mury, na które prowadzą długie i stromy schody, wynosi 1 euro. Udając się do zachodniej części miasta znajdziemy marinę z pięknymi łodziami i jachtami, a także eleganckie hotele. Ponadto można odwiedzić Muzeum Morskie, gdzie znajdziemy ponad stuletnie stroje i maski do nurkowania oraz zdjęcia z podwodnych podróży z tamtych czasów.

Jeśli lubicie spokojne a wręcz leniwe wczasy, pobyt w Piranie jest dla Was stworzony. To idealne miejsce by podziwiać i przeżywać piękno morza Adriatyckiego oraz włoskiej architektury. Na miejscu możemy wybierać pomiędzy kuchnią włoską i słoweńską, obie oferują cudowne owoce morza (grillowane krewetki, zupa rybna) i wspaniałe wina rodem z obu krajów.

Kilka kilometrów od Piranu znajduje się portowe miasto Koper, to stąd codziennie odpływają towarowe i pasażerskie promy w niemalże każdym kierunku. Port posiada także połączenie z Wenecją, które cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Ponadto w porcie przygotowano specjalny punkt widokowy, gdzie można podziwiać przypływające statki.

Choć miasto nie jest największe, to posiada w ofercie wiele przytulnych hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych, ceny rozpoczynają się od 20 euro, w luksusowych hotelach przy marinie nocleg to już wydatek kilkuset euro. W przypadku podróży mamy dwa wyjścia, albo lot samolotem do Lublany lub włoskiego Triestu, (warto sprawdzić ofertę linii lotniczych np. na esky.pl), a dalej przesiąść się na pociąg lub zdecydować się na podróż samochodem, jest to dystans prawie 900 km, które można pokonać w czasie ok 10 godzin.

piran

March 13, 2015 - 2:54 pm
Kategoria: Ciekawe Miejsca, Podróże
Tagi: , , ,

Comments are closed.

X